Kai išmoksite taisykles ir išlaikysite saugios laivavedybos egzaminus

Kai išmoksite taisykles ir išlaikysite saugios laivavedybos egzaminus

Gal teko kada nors plaukti laivu per rūką?

Tikėtina, kad nėra Lietuvoje tokio piliečio, kuris nėra plaukęs valtimi, kateriu ar dideliu laivu, emigrantų turime gi daug, bet plaukti rūke, greičiausiai, teko vos keliems. Tačiau ši tema ne apie tai. Pabandykime įsivaizduoti, kaip sudėtinga ir sunku bei atsakinga yra valdyti laivą riboto matomumo sąlygomis. Laivų praktiškai nesimato, girdimi tik įvairių tonacijų jų garsus, o visas krūvis bei atsakomybė krenta ant kapitono ar laivavedžio pečių, štai kam reikalingas laivavedžio pažymėjimas.

Kad Lietuva yra jūrinė valstybė atsakyti gali kiekvienas, tačiau įvardinti, kiek vidaus vandenyse plaukiojančių motoriniais laivais turi pažymėjimus, leidimus ar kaip juos be pavadintume, atsakyti negalėtų niekas. Taip, plaukioti ir pramogauti yra pasiruošęs vos ne kiekvienas lietuvis, tačiau ne kiekvienas žinodamas savo teises žino ir pareigas. Štai tokiems neatsakingiems piliečiams, kad jie apsaugotų savo teises kokio nors nelaimingo įvykio metu, Lietuvos saugios laivybos administracija yra numačiusi teisines priemones, kurių būtina ir privalu laikytis kiekvienam į vandenį įkėlusiam plaukimo priemonę, ar tai būtų valtis, kateris, burlaivis ar didelis laivas. Visi su vandens transporto priemonėmis plaukiojantys laivavedžiai privalo žinoti taisykles, kuriuose vandenyse plaukioti galima ir tai patvirtina krante esantys ženklai, o kuriuose draudžiama kelti bangas ar net plaukioti.

Laivavedžio pažymėjimas yra oficialiai Lietuvos saugios laivavedybos administracijos patvirtintas dokumentas, kuris suteikia teisę plaukioti motorinėmis vandens transporto priemonėmis pradedant vandens motociklais, buriniais laiveliais ir baigiant laivais iki 24 metrų, kurių variklių galingumas yra iki 150 AG. Tačiau tokios taisyklės negalioja, jei laivavedys yra pasikėlęs kvalifikaciją ir turi teisę valdyti laivą, kurio variklio galingumas yra neribotas. Tačiau dėl to pergyventi neverta, Lietuvos saugios laivavedybos administracija jau yra patvirtinusi projektą, kuris, nuo gegužės 1 dienos 2016 metų nemato daugybę patogių patobulinimų laivavedžiams, tiek pradedantiesiems.

Naujame įsakymą, laivavedžio pažymėjimo siekiantys turės tiek lengvatų, tiek šiek tiek ir sunkumų, kurie bus susiję su žiniomis. Jei būsimieji laivavedžiai neplanuoja plaukioti jūriniuose vandenyse, tik vidaus, jiems bus lengvatos renkantis kursų dėstymą lengviau. Tačiau tie būsimi jūreiviai, kurie planuoja išbandyti ir jūrų bangavimą, jiems teks pasimokyti ir astronomijos, bei laivo techninę apžiūrą praeiti kas metus.

Be to, nuo 2016 metų gegužės 1 dienos, visiems siekiantiems gauti laivavedžio pažymėjimus bus privalomas ne tik teorinis egzaminas saugios laivybos administracijoje, bet ir praktinis egzaminas, kas yra naujovė laivavedžių ruošimo istorijoje, tačiau sveikintinas sprendimas, nes tik su teorinėmis žiniomis, pradėti plaukioti yra įmanoma, bet gan sudėtinga.

Taigi, užsirašykite į kursus, lankykite juos, semkitės žinių ir plaukiokite praktiškai, kad viso to vaisius būtų ne tik laivavedžio pažymėjimų įteikimo ceremonija, bet ir smagios pramogos vandenyje laikantis visų saugios laivybos administracijos nustatytų normatyvų.

Vandens motociklo teisės.